Дальницька громада
Одеська область, Одеський район

Державний контроль у сфері захисту прав споживачів

Захист прав споживачів

За́хист прав споживачі́в — гарантований законом контроль за якістю і безпечністю продукції та всіх видів послуг і робіт з боку держави та громадсько-суспільний рух на його підтримку. 

Захист прав споживачів – це складова частина захисту прав людини. В державах з розвиненою економікою споживач здійснює керівну функцію на споживчому ринку. Виходячи з принципу, закріпленого в ст. 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров’я, честь та гідність, недоторканність і безпека визнані в Україні найвищою соціальною цінністю, права споживачів належать до найголовніших соціальних прав громадян, захист яких покладено на державу. Ці принципи конкретизовано в положеннях ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів»,згідно з якою, споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізовується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на:  

 1. захист своїх прав державою;
 2. належну якість продукції та обслуговування;
 3. безпеку продукції;
 4. необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількістьякістьасортимент, а також про її виробника (виконавця,продавця);
 5. відшкодування шкоди (збитків), завданих дефектною чи фальсифікованою продукцією або продукцією неналежної якості, а також майнової та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством;
 6. звернення до суду та інших уповноважених органів державної влади за захистом порушених прав;
 7. об'єднання в громадські організації споживачів (об'єднання споживачі)

Процес становлення та формування системи захисту прав громадянина ґрунтується на статті 42 Конституції України, згідно з якою «держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та всіх видів послуг і робіт».

Захист та нагляд за здійсненням у галузі прав споживачівздійснюють: Держспоживінспекція УкраїниАнтимонопольний комітет УкраїниДержавна житлово-комунальна інспекціяНаціональна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі.

Споживачі можуть захистити свої права у судовому порядку. В справах про захист прав споживачів необхідно доводити такі обставини:

 • факт придбання послуги чи товару
 • надання інформації про товар (послугу) та її змісту
 • відомості про властивості товару і його відповідність потребам споживача та встановленим нормативним вимогам;
 • використання товару
 • заподіяння шкоди життю, здоров'ю та / або майну споживача

Тягар доказу факту придбання товару лежить на споживачеві. При цьому засобами доказу можуть слугувати:

 • квитанція
 • товарний або касовий чек
 • квиток
 • талон
 • інший розрахунковий документ
 • договір або інший письмовий документ

У відношенні товару, на який встановлено гарантійний строк, засобами доказу можуть бути:

 • технічний паспорт
 • інший документ, який його замінює, з позначкою про дату продажу 

У разі втрати таких документів або їх неотримання при придбанні товару, споживач може довести факт купівлі-продажу товару за допомогою свідків або інших доказів.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора